Premium Care Line
MED2-4220 FAST CURE LOW VISCOSITY SILICONE ELASTOMER
- A two-part, translucent silicone elastomer system that cures at room temperature
- Cures with heat via addition-cure chemistry
- 1:1 Mix Ratio (Part A: Part B)
- For use in potting, encapsulating, coating, and injection or transfer molding applications
- For applications requiring very rapid cure elastomer
| PROPERTY | AVERAGE RESULT |
|---|---|
| Durometer | 20 Type A |
| Viscosity | 19,500 cP (19,500 mPa*s) |
| Work Time | 3 minutes |
| Tensile | 585 psi (4.03 MPa) |
| Appearance | Translucent |
| Cure | 15 minutes / 150 °C |
| Cure System | Platinum |
| Elongation | 500 % |
| Mix Ratio | 1:1 |
| Specific Gravity | 1.07 |
| Stress at Strain | 100 psi / 200 % (0.69 MPa / 200 %) |
| Comment | Low Viscosity, Rapid RTV Cure |

