Premium Care Line
MED-4174 SILICONE ELASTOMER
Description
- An uncatalyzed high consistency material
- Catalyze with various peroxides to form a medium durometer rubber
- Strained through fine mesh stainless steel screens to ensure freedom from particulate contamination
Applications
- For fabricating molded and extruded silicone rubber parts
Product Details
| PROPERTY | AVERAGE RESULT |
|---|---|
| Durometer | 50 Type A |
| Tensile | 1,200 psi (8.28 MPa) |
| Elongation | 775 % |
| Tear | 225 ppi (39.68 kN/m) |
| Appearance | Translucent |
| Cure | 5 minutes / 116 °C |
| Cure Rate Scorch | 0.55 minutes |
| Cure Rate T90 | 1.7 minutes |
| Cure System | Peroxide |
| Mix Ratio | 1 PART |
| Plasticity | |
| Post Cure | 4 hours / 205 °C |
| Specific Gravity | 1.15 |
| Stress at Strain | 325 psi / 200 % (2.24 MPa / 200 %) |
| Comment | Uncatalyzed |

Encapsulation Technology
Watch our CareSil team explain the breakthrough Encapsulation Technology and demonstrate how easy it is to create transformative formulations with CES.
The test data shown for this material is the average value for typical properties. All of these properties may not be tested on a lot to lot basis and cannot be used to draft specifications. Please Contact NuSil for assistance and recommendations in establishing limits for product specifications.
Speak with an Expert
Our NuSil team is ready to collaborate with you to find the right silicone solution for your application
