Premium Care Line
MED-4050 HIGH CONSISTENCY SILICONE ELASTOMER
Description
- Two-part, high tear strength silicone elastomer
- Medium durometer silicone
- Cures with heat via addition-cure chemistry
- Has a non-tacky surface and no volatile by-products or peroxide residues
- Strained through a 400-mesh screen (minimum)
- 1:1 Mix Ratio (Part A: Part B)
Applications
- For a wide variety of fabrication techniques for the healthcare industry including: molding, calendering and extruding
Product Details
| PROPERTY | AVERAGE RESULT |
|---|---|
| Durometer | 50 Type A |
| Tensile | 1,500 psi (10.34 MPa) |
| Elongation | 985 % |
| Tear | 250 ppi (44.09 kN/m) |
| Appearance | Translucent Gray |
| Cure | 10 minutes / 115 °C |
| Cure Rate Scorch | 1.1 minutes |
| Cure Rate T90 | 2.6 minutes |
| Cure System | Platinum |
| Mix Ratio | 1:1 |
| Plasticity | |
| Specific Gravity | 1.16 |
| Stress at Strain | 300 psi / 200 % (2.07 Mpa / 200 %) |
| Work Time | 3.5 hours |
| Comment | High Tear Strength |

Encapsulation Technology
Watch our CareSil team explain the breakthrough Encapsulation Technology and demonstrate how easy it is to create transformative formulations with CES.
The test data shown for this material is the average value for typical properties. All of these properties may not be tested on a lot to lot basis and cannot be used to draft specifications. Please Contact NuSil for assistance and recommendations in establishing limits for product specifications.
Speak with an Expert
Our NuSil team is ready to collaborate with you to find the right silicone solution for your application




