CV-2961 THERMALLY CONDUCTIVE, CONTROLLED VOLATILITY SILICONE
- Two-part, white, thermally conductive silicone
- Cures with the addition of heat
- Mix Ratio 10:1 (Part A:B)
- Designed for enhanced performance in extreme low and high temperatures
- For applications requiring low outgassing and minimal volatile condensables under extreme operating conditions to avoid condensation in sensitive devices
- To provide moderate heat transfer between electrical/electronic components and their heat sinks
- Use for adhering openings in modules and housings where grooves or other configurations require a limited flow material
- For applications requiring a broader operating temperature range
| PROPERTY | AVERAGE RESULT |
|---|---|
| Thermal Conductivity | 0.79 W/(mK) |
| Viscosity | 300,000 cP (300,000 mPa*s) |
| Cure System | Platinum |
| Tensile | 275 psi (1.9 MPa) |
| Appearance | White |
| Cte | |
| Cure | 30 minutes / 150 °C |
| Durometer | 75 Type A |
| Elongation | 40 % |
| Lap Shear | 205 psi (1.41 MPa) |
| Mix Ratio | 10:1 |
| Specific Gravity | 1.38 |
| Tack Free Time | 3.5 hours |
| Tear | 45 ppi (7.94 kN/m) |
| Work Time | 2 hours |
| Comment | *22) 0.8 W/mK Low Viscosity, *3) Primed Lap Shear 205 psi (1.4 MPa), Low Temp |

