CV-2960 THERMALLY CONDUCTIVE, CONTROLLED VOLATILITY SILICONE
- Two-part, white, flowable, thermally conductive silicone
- Cures with the addition of heat
- 10:1 Mix Ratio (Part A:Part B)
- For applications requiring low outgassing and minimal volatile condensables under extreme operating conditions to avoid condensation in sensitive devices
- To provide moderate heat transfer between electrical/electronic components and their heat sinks
- Use for adhering openings in modules and housing where grooves or other configurations require a limited flow material
| PROPERTY | AVERAGE RESULT |
|---|---|
| Thermal Conductivity | 0.83 W/(mK) |
| Viscosity | 130,000 cP (130,000 mPa*s) |
| Cure System | Platinum |
| Tensile | 200 psi (1.38 MPa) |
| Appearance | White |
| Cte | |
| Cure | 7 days / RTV |
| Durometer | 60 Type A |
| Elongation | 110 % |
| Lap Shear | 205 psi (1.41 MPa) |
| Mix Ratio | 10:1 |
| Specific Gravity | 1.34 |
| Tack Free Time | 3 hours |
| Tear | 45 ppi (7.94 kN/m) |
| Work Time | 1.5 hours |
| Comment | *22) 0.8 W/mK, *4) Primed Lap Shear 205 psi (1.4 MPa), Low Viscosity |

