GEL-8170 HIGH PURITY DIELECTRIC, MEDIUM TO FIRM SILICONE GEL
Description
- High purity, optically clear, medium to firm silicone gel
- Two components blend easily in a convenient 1:1 ratio by weight or volume
Applications
- For potting, encapsulating, backfilling, and dampening applications requiring a medium to firm gel with optical clarity
- For photonics applications including HBLED’s, photo detectors, flat panel displays and tacking/staking sensitive joint
- For applications requiring an operating temperature range of -65°C to 200°C
- (-85°F to 392°F)
Product Details
| PROPERTY | AVERAGE RESULT |
|---|---|
| Viscosity | 600 cP (600 mPa*s) |
| Penetration | 9 mm |
| Appearance | Translucent |
| Cure | 90 minutes / 80 °C |
| Cure System | Platinum |
| Dielectric Strength | 500 volts/mil (19.5 kV/mm) |
| Mix Ratio | 1:1 |
| Operating Temperature | -65 °C / 200 °C |
| Volume Resistivity | 1,000,000,000,000,000 ohmcm |
| Comment | Very Soft High Tack Gel;Max viscosity after 6 hrs is 2,000 cP |

Encapsulation Technology
Watch our CareSil team explain the breakthrough Encapsulation Technology and demonstrate how easy it is to create transformative formulations with CES.
The test data shown for this material is the average value for typical properties. All of these properties may not be tested on a lot to lot basis and cannot be used to draft specifications. Please Contact NuSil for assistance and recommendations in establishing limits for product specifications.
Speak with an Expert
Our NuSil team is ready to collaborate with you to find the right silicone solution for your application
