GEL-8150 HIGH PURITY DIELECTRIC, FIRM SILICONE GEL
Description
- High purity, optically clear, firm silicone gel
- Two components blend easily in a convenient 1:1 ratio by weight or volume
Applications
- For potting, encapsulating, backfilling, and dampening applications requiring a firm gel with optical clarity
- For applications requiring an operating temperature range of -65°C to 200°C (-85°F to 392°F)
Product Details
| PROPERTY | AVERAGE RESULT |
|---|---|
| Viscosity | 500 cP (500 mPa*s) |
| Penetration | 5 mm |
| Work Time | 4 hours |
| Appearance | Translucent |
| Cure | 30 minutes / 100 °C |
| Cure System | Platinum |
| Dielectric Strength | 500 volts/mil (19.5 kV/mm) |
| Mix Ratio | 1:1 |
| Operating Temperature | -65 °C / 200 °C |
| Refractive Index | 1.40 |
| Specific Gravity | 0.97 |
| Volatile Content | 1 % |
| Volume Resistivity | 1,000,000,000,000,000 ohmcm |
| Comment | Soft High Tack Gel |

Encapsulation Technology
Watch our CareSil team explain the breakthrough Encapsulation Technology and demonstrate how easy it is to create transformative formulations with CES.
The test data shown for this material is the average value for typical properties. All of these properties may not be tested on a lot to lot basis and cannot be used to draft specifications. Please Contact NuSil for assistance and recommendations in establishing limits for product specifications.
Speak with an Expert
Our NuSil team is ready to collaborate with you to find the right silicone solution for your application
