CV1-2640 CONTROLLED VOLATILITY ELECTRICALLY CONDUCTIVE RTV SILICONE
Description
- Two-part, black, electrically conductive RTV silicone
- 10:1 Mix Ratio (Part A:B)
Applications
- For applications requiring low outgassing and minimal volatile condensables under extreme operating conditions to avoid condensation in sensitive devices
- Use for RFI and EMI shielding in electrical and space applications
- Use to adhere covers onto housings or for any application where grooves and other configurations require a non-flowable to limited flow material
Product Details
| PROPERTY | AVERAGE RESULT |
|---|---|
| Volume Resistivity | 25 ohmcm |
| Cure System | Platinum |
| Durometer | 40 Type A |
| Tensile | 525 psi (3.62 MPa) |
| Appearance | Black |
| Cure | 2 hours / 65 °C |
| Elongation | 225 % |
| Extrusion Rate | 300 g/minute |
| Mix Ratio | 10:1 |
| Specific Gravity | 1.07 |
| Comment | Carbon filled. |

Encapsulation Technology
Watch our CareSil team explain the breakthrough Encapsulation Technology and demonstrate how easy it is to create transformative formulations with CES.
The test data shown for this material is the average value for typical properties. All of these properties may not be tested on a lot to lot basis and cannot be used to draft specifications. Please Contact NuSil for assistance and recommendations in establishing limits for product specifications.
Speak with an Expert
Our NuSil team is ready to collaborate with you to find the right silicone solution for your application
