FS-3730-2 FLUOROSILICONE ADHESIVE/SEALANT
- A black, one-part, RTV silicone
- Based on a fluorosilicone polymer
- 100 mol % fluorosilicone
- For sealing and bonding applications requiring solvent and/or fuel resistance
- Bonds aggressively to most surfaces
- For protecting or bonding hardware components exposed to gasoline or aviation fuels
| PROPERTY | AVERAGE RESULT |
|---|---|
| Cure System | Acetoxy |
| Extrusion Rate | 200 g/minute |
| Lap Shear | 285 psi (1.97 MPa) |
| Durometer | 40 Type A |
| Appearance | Black |
| Attribute | |
| Cure | 72 hours / RTV |
| Elongation | 315 % |
| Mix Ratio | 1 PART |
| Non Volatile Content | 100 % |
| Specific Gravity | 1.41 |
| Tack Free Time | 10 minutes |
| Tear | 50 ppi (8.82 kN/m) |
| Tensile | 650 psi (4.48 MPa) |
| Comment | Lap Shear after 7 days *3) 300 psi (2.1 MPa) |

