EPM-2461 LOW VOLATILITY STATIC DISSIPATIVE SILICONE ELASTOMER
Description
- Two-part, black, static dissipative silicone
- Offers low modulus
- 1:1 Mix Ratio (Part A: Part B)
Applications
- For applications requiring low volatility
- Use for static dissipation in electronic components
- Use for any application where grooves and other configurations require a non-flowing to limited flow material
Product Details
| PROPERTY | AVERAGE RESULT |
|---|---|
| Cure System | Platinum |
| Viscosity | 675,000 cP (675,000 mPa*s) |
| Lap Shear | 325 psi (2.24 MPa) |
| Durometer | 30 Type A |
| Appearance | Black |
| Cure | 24 hours / RTV |
| Elongation | 350 % |
| Ionic Content Cl | <5 ppm |
| Ionic Content K | <1 ppm |
| Ionic Content Na | <6 ppm |
| Mix Ratio | 1:1 |
| Operating Temperature | -100 °C / 300 °C |
| Specific Gravity | 1.05 |
| Tear | 30 ppi (5.29 kN/m) |
| Tensile | 500 psi (3.45 MPa) |
| Thermal Conductivity | 0.22 W/(mK) |
| Volume Resistivity | 535 ohmcm |
| Work Time | 1 minutes |
| Comment | Carbon filled. |

Encapsulation Technology
Watch our CareSil team explain the breakthrough Encapsulation Technology and demonstrate how easy it is to create transformative formulations with CES.
The test data shown for this material is the average value for typical properties. All of these properties may not be tested on a lot to lot basis and cannot be used to draft specifications. Please Contact NuSil for assistance and recommendations in establishing limits for product specifications.
Speak with an Expert
Our NuSil team is ready to collaborate with you to find the right silicone solution for your application
