EPM-2411-2 LOW VOLATILITY SILICONE GLOB-TOP
Description
- One-part, black, platinum catalyzed silicone glob-top
- Thixotropic consistency
- Low modulus
Applications
- For applications requiring low volatility
- To provide protection of electric components and assemblies against shock, vibration, moisture, dust, chemicals and other environmental hazards
- Ensures microchip reliability by providing vital protection
- For applications that require precise delivery configurations
Product Details
| PROPERTY | AVERAGE RESULT |
|---|---|
| Cure System | Platinum |
| Viscosity | 300,000 cP (300,000 mPa*s) |
| Extrusion Rate | 0.9 g/minute |
| Durometer | 20 Type A |
| Appearance | Black |
| Cure | 15 minutes / 200 °C |
| Elongation | 700 % |
| Mix Ratio | 1 PART |
| Specific Gravity | 1.15 |
| Stress at Strain | 50 psi / 100 % (0.34 MPa / 100 %) |
| Tear | 50 ppi (8.82 kN/m) |
| Tensile | 750 psi (5.17 MPa) |
| Volume Resistivity | 1,000,000,000,000,000 ohmcm |
| Comment | Low volatility, Thixotropic, dispensable and 0.5 mm maximum slump. Shipped and stored frozen. |

Encapsulation Technology
Watch our CareSil team explain the breakthrough Encapsulation Technology and demonstrate how easy it is to create transformative formulations with CES.
The test data shown for this material is the average value for typical properties. All of these properties may not be tested on a lot to lot basis and cannot be used to draft specifications. Please Contact NuSil for assistance and recommendations in establishing limits for product specifications.
Speak with an Expert
Our NuSil team is ready to collaborate with you to find the right silicone solution for your application
