R4-1140 SILICONE ADHESIVE
- One-part, self-leveling, solvent-free silicone material
- Cures at room temperature upon exposure to atmospheric moisture
- Bonds aggressively to most surfaces including: glass, ceramics, most metals, natural and synthetic fibers, wood, painted surfaces, many plastics and other silicone rubbers
| PROPERTY | AVERAGE RESULT |
|---|---|
| Cure System | Acetoxy |
| Extrusion Rate | 100 g/minute |
| Durometer | 25 Type A |
| Appearance | Translucent |
| Cure | 72 hours / RTV |
| Elongation | 750 % |
| Flow Rate | 2 in (50.8 mm) |
| Mix Ratio | 1 PART |
| Specific Gravity | 1.12 |
| Stress at Strain | 110 psi / N/A (0.76 MPa / N/A) |
| Tack Free Time | 10 minutes |
| Tear | 100 ppi (17.64 kN/m) |
| Tensile | 1,400 psi (9.66 MPa) |
| Volatile Content | 2.4 % |
| Comment | Primerless Adhesive;Self leveling. General all purpose adhesive for a variety of substrates. |

