CV-1500 CONTROLLED VOLATILITY ELECTRICALLY CONDUCTIVE RTV SILICONE ADHESIVE/SEALANT
- One-part, black, electrically conductive RTV silicone
- Non-corrosive and non-slumping
- For applications requiring low outgassing and minimal volatile condensables under extreme operating conditions to avoid condensation in sensitive devices
- Use for RFI and EMI shielding in electrical and space applications requiring static dissipation
- Protects from extremes in temperature, humidity, radiation, thermal stress and mechanical stress
- Well suited for form-in-place conductive gaskets and attaching heating coils to solar collector plates
- For applications requiring a broader operating temperature range
| PROPERTY | AVERAGE RESULT |
|---|---|
| Volume Resistivity | 3 ohmcm |
| Cure System | Oxime |
| Durometer | 80 Type A |
| Tensile | 650 psi (4.48 MPa) |
| Appearance | Black |
| Cte | |
| Cure | 7 days / RTV |
| Elongation | 20 % |
| Flow Rate | 0 in |
| Lap Shear | 325 psi (2.24 MPa) |
| Specific Gravity | 1.25 |
| Tack Free Time | 10 minutes |
| Comment | Carbon filled, 3 ohmcm, versatile adhesive. Tack Free in 10 minutes. |

